Kamu Memur İş İlanları Sitesi
5 İlçeye dikkati çeken Naci Görür’den korkutan uyarı

  • 26 Haziran 2023
  • 44 kez görüntülendi.
5 İlçeye dikkati çeken Naci Görür’den korkutan uyarı
İstanbul’da beklenen depreme ilişkin basın mensuplarına konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Avrupa yakasının Asya yakasından daha fazla zarar göreciğini, bu sebeple de gerekli çalışmaların bir an önce başlanması gerektiğini söyledi.

İstanbul’da zeminin durumunun iyi olmadığı 5 ilçeyi sıralayan Yer Bilimci Görür, şöyle konuştu:

”Avrupa Yakası zemin itibariyle, jeolojik formasyonlar itibariyle deprem kaynağı ile olan ilişkisine göre Asya yakasından daha fazla zarar göreceği de bir gerçektir. Bu da bize gösteriyor ki İstanbul’u bir an önce deprem dirençli hale getirmek için çalışmaların başlanması, yürütülmesi gerekir.

İBB’nin bu çalışmasına katılıyorum. İstanbul’da deprem gözetildiği zaman en fazla dikkat edilecek, özen gösterilecek ilçeler arasında Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt ve bu tarihi yarımada Fatih o yöreler Zeytinburnu var. Şimdi burada tabii önemli olan buraların deprem dirençli hale getirmek için gerekli çalışmaların ve hemhal bir an önce başlatılması gerekir. Neden bu bölgeler daha fazla hasar alır?
Çünkü bu bölgede demin dediğim gibi zemin, çok göreceli olarak iyi durumda değil. Keza bu bölgede zeminden dolayı diyelim kayma, göçme, sıvılaşma depremin büyük etkisini arttırma olayları yaygın olabilir. Bu bölgelerde, onun için böyle zeminlerde depremin bir anlamda zararını arttıran birimlerin olduğu yerde tabii ki depremin şiddeti de fazlalaşıyor. Depremin şiddeti fazla olunca yıkım fazlalaşıyor”
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ