Pdf Kitap İndir
Bilmediğimiz ne faydalar varmış

  • 18 Mart 2022
  • Bilmediğimiz ne faydalar varmış için yorumlar kapalı
  • 2.648 kez görüntülendi.
Bilmediğimiz ne faydalar varmış
Bu nedenle gaz çıkarmak gayet doğal bir olay ve vücut sağlığı için önemli. İşte karnınızda gaz biriktiğinde tutmak yerine acilen çıkarmanız için ikna edici bazı nedenler:

1 Şişkinlik hissini giderir

Yemek yedikten sonra şişkinlik hissediyorsanız gaz çıkarmak yardımcı olur.
Şişkinlik hissi çok rahatsız edicidir. Zararlı olmasa da sinir bozucudur.
Yapılan araştırmada, şişkinlik hissinin iki nedeni olabileceği görüldü. Birincisi vücudunuzun daha fazla suya ihtiyaç duyması ikincisi de karnınızda biriken gazlar. Şişkinliği azaltmak için de gaz çıkarmanız en kolay yöntemdir.
2 Kolon sağlığı için yararlıdır
Annenizin gazınızı içinde tutmamanızı tembih ettiği zamanları hatırlıyor musunuz? Bunu söylemekte haklıydılar. Gazınızı uzun süre tutmak zararlı.
Gazınızı herkesin içinde çıkartmak sizi zor duruma düşürebilir. Woman’s Health’te yazanlara göre de eğer bağırsak sorunları olan biriyseniz, gazınızı tutmak bağırsaklarınıza daha da zarar verebilirmiş.
3 Bir uyarıdır
Ne kadar tutmaya çalışsanız da mutlaka gazınızı çıkarma ihtiyacı duyarsınız.
Ancak gaz çıkarmak size sağlığınız hakkında ipucu verir. Eğer fazla gaz çıkarıyorsanız, gazınız kötü kokuya sahipse ve gaz çıkarırken zorlanıyorsanız acilen doktora görünmeniz gerekiyor. Bunlar, kolon kanseri ve laktoz duyarlılığınız olduğunun belirtisi olabilir.
4 Kokusu yararlı
Doğru okudunuz. Çıkardığınız gazın kokusu yararlı olabilir.
Kulağa çılgınca gelse de yapılan araştırmada gaz çıkardığımız esnada açığa çıkan hidrojen sülfür bizi bazı hastalıklardan korur.
Aşırı miktardaki kokulu gaz zehirleyici olabilir. Ancak az miktardaki bu gaz sizi felç ve kalp rahatsızlıklarına karşı korur.
5 Diyetinizi şekillendirebilir
Sağlıklı beslenmek elbette şart. Yediğiniz yiyeceklere göre gaz çıkardığınızı biliyor muydunuz? Mesela sürekli lifle besleniyorsanız sık sık gaz çıkarırsınız. Et odaklı diyet yaparsanız gazınız kokar. Woman’s Health bu nedenle insanların yediklerini değiştirdiklerini bile anlatıyor.
6 Sık sık gaz çıkaranlar mutlu kişilerdir
Sık sık gaz çıkaranların daha mutlu oldukları söyleniyor.
Diğer bir deyişle sık sık gaz çıkaranlar daha mutlu ve rahat hissediyorlar.
Yediğiniz besinler sindirim ve dolaşım sisteminizi direk etkiliyor. Karnabahar, lahana ve brüksel lahanası tüketenlerin sindirim sistemleri daha hızlı çalışır. İyi sindirim sistemine sahip kişiler daha fazla gaz çıkarırlar.
7 Rahatlatıcıdır
Kimse bunu açık açık söylemese de uzun süre tuttuktan sonra gaz çıkarınca rahatlamış hissederiz.
Gazınızı tuttuğunuzda daha sinirli ve tedirgin hissedersiniz.
Gaz çıkarmayla ilgili okuduklarınıza şaşırdınız mı? Birçok kişi gaz çıkarmayı ayıp olarak görse de gerçekten de sağlığımız için gerekli ve sağlığımız hakkında bizlere ipucu veriyor.