Pdf Kitap İndir
Yıllarca Komada Kaldı ve Uyandığında Öyle Bir Şey Söylediki

  • 26 Mart 2022
  • Yıllarca Komada Kaldı ve Uyandığında Öyle Bir Şey Söylediki için yorumlar kapalı
  • 2.223 kez görüntülendi.
Yıllarca Komada Kaldı ve Uyandığında Öyle Bir Şey Söylediki
İki erkek kardeşi olan Victoria Arlen’in çoçukluğundan beri dansa ilgisi vardı. Geleceğe umuta bakan enerji dolu zeki bir çocuktu. 11 yaşındayken soğuk algınlığı belirtileri göstermeye başladı. Sonrasında birkaç kere bayıldı ve zatürre geçirdi. İki hafta sonra belinden altı tutmamaya başladı.

Bedeni yavaş yavaş iflas etti. Ailesi Victoria’nın hiç konuşamamaya, yemek yememesine ve hareket edememeye başlamasını çaresizce izledi. Dört yıl sonra gerçekleşen onu tanıyan herkesi hayrete düşürdü.2006 yılında Victoria şimdilik 11 yaşındayken komaya girdi. Bundan evvel ellerini denetim edememeye, konuşamamaya ve hareket edememeye başlamıştı. Birden hayatı karardı. Victoria dört yıl süresince bedenine bağlanmış biçimde yaşadı. Doktorlar bitkisel hayatta bulunduğunu söylediler. Aileye iyileşemeyeceği acı olsa da söylendi. Annesi Jacqueline, ‘Onu kaybettik!’ dedi.Kimsenin öğrenmediği şey ise Victoria’nın bitkisel hayatta yken herkesi duyabildiğiydi. Komaya girmesinin üzerinden iki yıl atlattıktan sonra şuuru birden yerine geldi fakat hareket edemiyordu. Çevresinde konuşulanları kavrayabiliyor fakat fiziksel olarak reaksiyon veremiyordu.

Doktorun tahminiŞuuru açıldıktan sonra hekimler kızın beyninde ve omuriliğinde birtakım belirtiler gözlemlediler. Doktorların ailesine beyin ölümünün gerçekleştiğini söylediğini dinlemişti. Hatta hayatı süresince bitkisel hayatta yaşayacağını söylediklerini de…Victoria, ESPN’e “Ailem bana inandı. evimize benim amacıyla hastalık kurumu odası inşa ettiler. Üç erkek kardeşim bana kesintisiz ben orada uyuyorken dışarıda neler bulunduğunu anlattılar. Güçlenmeme destekçi oldular. Onları duyabildiğimi öğrenmiyorlardı gerçekte” dedi. 2010 yılında Victoria bitkisel hayattan çıktı. 2009 yılların Aralık ayında annesiyle yıllar sonra ilk kere göz temasında bulundu. Bundan sonra yavaş yavaş düzelmeye başladı. Parmaklarını oynatabiliyor ve hem de el sallayabiliyordu. Ağzından evvel kelimeler sonra da tümceler dinlenmeye başlandı. Kendi başına yemek yiyebilmeye de başladı. Hayatında İlk defa akıllı telefon kullanmaya ve Facebook’a girmeye başladı. Yapamadığı tek şey ayaklarını oynayabilmekti. Beyninde ve omuriliğinde alana gelen zararın onu hayat boyu belden aşağısı felçli vazgeçtiği söylendi.

Hemen her eksper kendine ‘Tekerlekli sandalyeyle hayataya alışmalısın’ dedi. Dostları dalga geçti Victoria mucizevi kuvvetliydü. imkansızı başarmıştı. Doktorlar ona katiyen yürüyemeyeceğini söylediğinde onlara inanmadı. Yaşamı süresince tekerlekli sandalye kullanmayacağını düşünüyordu. Okula tekerlekli sandalye ile geri döndü. Fakat dostları kendisiyle dalga geçti.Okuldan eve gözyaşları içerisinde geldi. Kendine olan emniyetini kaybetmişti.Umudunu tekrarde kaybetmedi. Umut ve emniyet olmadan hiçbir şey mümkün değil” dedi. Victoria çocukluğundan beri yüzmeye meraklıydı. Hatta 10 yaşındayken yüzme müsabakasına katılmıştı. Victoria ayaklarını kullanamadığından bir daha katiyen yüzemeyeceğini düşünüyordu.

Fakat kardeşleri farklı fikirdeydi. 2010 yılında onu havuza soktular. Victoria garip bir biçimde suyun üzerinde kalmaya ve yüzmeye başladı. Yüzmek ona sadece serbestliğini değil emniyetini de geri kazandırdı. 2012 yılında Victoria daha17 olmasına rağmen Paralimpik Oyunları’na katıldı. 100 metre özgür yüzme yarışında üç gümüş bir altın madalya kazandı.Londra’dan eve döndüğünde onu bundan sonra dünya tanıyordu. Victoria, motivasyon konuşmaları yapması amacıyla konferanslara çağrı edildi. Hika Victoria, “Programa devam edebilmem amacıyla annemle eş güdümlü diğer bir kente taşındık. Burada tedavi oluyordum fakat babamı ve kardeşlerimi de özlüyordum. Ailem annemle taşındığımız şehirdeki uygulamasın, evimiz bulunduğu şehirde de yapılabilmesi amacıyla bir hastalık merkezi açtı. Böylece hem ben hem de benim gidişatımdaki diğeri bireyler programdan faydalanabilecekti” dedi.

Programı yürüten eksperler Victoria’nın yürüyebileceğine çok inanmıyorlardı. Mucizevi bir biçimde 11 Kasım 2015 tarihinde Victoria ilk adımlarını atmaya başladı ve sevincini dünyaya anlattı. Milyonlarca insana esin oldu.tekrarda onu bir şey rahatsız ediyordu. Tekerlekli sandalye kullanmak istemiyordu. 2013 yılında Victoria felçli insanların tekrarda ayakları üzerinde durabilmeleri amacıyla hazırlanmış yoğun bir programa katıldı. Uyanmasının üzerinden altı yıl atlattıktan sonra ilk adımlarını attı. Victoria sağlığına tamamiyle kavuşabilmek amacıyla günde 6 saat tedavi kapsamında çalışmaya başladı.Yavaş yavaş bacaklarının kuvvetlendiğini hissetti. Destekçi donanımlarla yürümeye başladı. Bunun üzerinden beş ay atlattıktan sonra 3 Mart 2016 tarihinde hiçbir destekçi teçhizat kullanmadan kendi ayakları üzerinde yürüyebilmeye başladı!“Yaşamımın harika bulunduğunu söyleyemem.

Hala yürürken kuvvetlikler yaşıyorum. Fakat daha evveline oranla çok daha iyi bulunduğumu söyleyebilirim. Daha da iyi olacağıma inanıyorum” dedi. Victoria hayata tekrar başlamış gibiydi. İnsanların yeniden yürüyebilmesine ne reaksiyon vereceğini merak ediyordu. “Başarılı Olduğumun herkes tarafından öğrenilmesini ve benim izimdekilere esin olmasını istiyorum” dedi.Victoria kuvvetli hayatına rağmen bir hayli şeyi başarılı oldu. Altın madalya kazandı, ESPN’de spor uygulaması sunuculuğu yapıyor ve insanların gözünde bir kahraman. İnsanlar ondan esin almaya devam ediyorlar. “Bugün bu duruma tek başıma gelmedim.

Bana destekçi olan herkese minnettarım. 3 Mart’ta attığım ilk adımlarımı bitiş çizgisine yaklaşmam olarak görüyordum. Gerçekte başlangıç çizgisinden ilk atılan adımlardı bunlar” dedi. Victoria’nın hayat macerası herkese esin olmaya devam ediyor. Yaşadıkları kuvvetlikleri ve bunların üstesinden gelişini herkesle paylaşarak hayatta hiçbir şeyin ihtimalsiz olmadığını gösterebiliriz. Onun da söylediği gibi Akıllıca düşünmek hedefe ulaşmak için bir merdiven vazifesi görüyor. Umut ve emniyet olmadan hiçbir şey mümkün değil”. Victoria’ya hayatta sıhhat, sevinç ve zaferler diliyoruz.